Určite každému, kto ide na fotografovanie biznis fotografií, napadne otázka: „Ako sa mám obliecť?“. Odpovedi na túto otázku som sa čiastočne venoval v článku Potrebujem „business“ portrét. Tentokrát by som Vám chcel ponúknuť viac konkrétnych tipov z mojej praxe. A nielen o tom ako sa obliecť na fotenie biznis portrétov, ale aj čo s makeupom a na čo si dať pozor.
„Business professional“ alebo „Business casual“?
Výber závisí od toho, na aké použitie sú biznis fotografie určené a akú profesiu a pozíciu má fotografovaná osoba. Síce nie je presne zadefinovaná hranica medzi týmito dvomi štýlmi oblečenia, avšak základné rozdiely sú zrejmé:
Business professional:
- u mužov oblek, košeľa, kravata (aj keď v súčasnosti sa kravata objavuje čoraz menej aj na formálnych fotografiách). U žien elegantný sukňový alebo nohavicový kostým, blúzka, puzdrové šaty so sakom. V oboch prípadoch uzavreté topánky.
- fotografie v takomto oblečení sa hodia na väčšinu použití: do životopisu, výročnej správy alebo ako profilová fotografia na firemnú webstránku. Čím je pozícia fotografovaného vyššia a čím sa pre určité povolanie aj bežne pri práci očakáva formálne oblečenie (pri profesiách ako právnik, audítor, povolania vo finančnom sektore…), tým širšie použitie pre túto osobu bude mať biznis portrét v obleku a kravate resp. kostýme.
Business casual:
- v tomto štýle je omnoho širší výber. U mužov prichádzajú do úvahy dlhé nohavice kombinované s košeľou bez kravaty, tričkom s golierom prípadne bez goliera, sakom alebo svetrom. U žien rôzne kombinácie nohavíc, blúzok, tričiek, šiat, sukní… Pozor na dĺžku sukní. Mini sú síce sexy, ale pre business portrét radšej nie 🙂 Rifle sa za „business casual“ nepovažujú, výnimku z tohto pravidla majú snáď len pracovníci v IT firmách. Obuv môže byť otvorená, avšak šľapky, dreváky, žabky rozhodne nie.
- portrét v „business casual“ oblečení sa hodí napr. ako profilová fotografia na sociálne siete (najmä Linkedin), ilustračná fotka k PR článkom alebo v určitom kontexte aj do firemných materiálov. Pri profesiách, kde sa nosenie obleku neočakáva (napr. oblasti reklamy, ľudských zdrojov, IT…) môže mať aj omnoho širšie využitie.
V oboch prípadoch platí, že na fotografiách vyzerajú lepšie dlhé respektíve trojštvrťové rukávy. Holým pleciam sa v prípade business fotenia radšej úplne vyhnite. Pri výbere oblečenia významnú úlohu zohráva aj materiál a strih, avšak poradenstvo v tejto oblasti radšej prenechám na profesionálov :-).
Veľmi dôležité je, aby ste sa v oblečení cítili pohodlne a dobre Vám sedelo. Žiadne retušovanie nepomôže ak si oblečiete kostým o 2 čísla menší alebo košeľu o 2 čísla väčšiu, s čím sa pravidelne stretávam pri foteniach. Moc dobre tiež nevyzerá portrét tváre s vysokým golierom odstávajúcim od krku.
O tom čo je vhodné a čo nie môžete získať aj z mojej interiérovej galérie alebo exteriérovej galérie, do článku som vybral len pár svojich fotografií.
Aké farby oblečenia?
Najlepšia voľba je kombinovať jednofarebné kusy oblečenia. Vzory a potlače odpútavajú pozornosť od
Vašej tváre. Neplatí to však pre jemné vzory, ktoré sú súčasťou štruktúry látky, resp. sa o odtieň líšia od základnej farby (napr. jemné prúžky).
Kombinácia tmavo-čierneho obleku/kostýmu a bielej košele/blúzky je klasika, a pôsobí viac konzervatívne a formálne. Tmavé odtiene sivej, hnedej, modrej, zelenej obleku/kostýmu doplnené svetlou farbou košele/blúzky vyzerajú veľmi elegantne. Samozrejme pre ženy, čo sa kostýmu či šiat týka, je farebná škála omnoho širšia. Nahraďte tmavú čiernu čokoládovou hnedou, námorníckou modrou, zelenou. Veľmi elegantne pôsobia stredné tóny modrej, zelenej, vínovej a fialovej. Pri telových farbách ako sú krémová, béžová, žltá je potrebné byť opatrný, aby Vaša tvár nesplývala s Vašim oblečením. Dobrá voľba je vybrať si farbu, ktorá zvýrazňuje Vaše oči.
Dámy si občas na fotografovanie donesú aj oblečenie v červenej farbe. Ak ich tá farba vystihuje a je to v súlade s použitím fotografií tak prečo nie. Hlavne ak je to kombinované s tmavým sakom, môže to pôsobiť zaujímavo.
Pozor na krčivosť!
A jedna dôležitá vec, na ktorú sa často zabúda a ktorá má veľký vplyv na výsledné portréty: krčivosť materiálu. Poznáte to, ráno si oblečiete čerstvo vyžehlenú košeľu ale už po pár minútach v aute je pokrčená. Pred fotografovaním si na toto dať obzvlášť pozor. Čistá bavlna v tomto ohľade nie je naším kamarátom 🙂 a radšej treba vybrať iný materiál. Podobne si treba dať pozor aj na krčivosť oblekov a kostýmov. Jemné pokrčenie alebo prirodzené zvlnenie materiálu je v poriadku.
Dať si pozor na nekrčivosť je dôležité aj preto, že vyretušovanie pokrčeného oblečenia nie je rozumne možné.
Na čo myslieť pri make-up-e a úprave vlasov?
Tu Vám ponúkam zopár tipov od vizážistov a kaderníkov:
- prvý bod venujem mužom, je to pre nich predsa len jednoduchšie. V ich prípade postačuje transparentný púder zabraňujúci odleskom pleti.
- make-up by mal byť prirodzený,
- použite hrubú vrstvu priesvitného púdru – Vaša tvár bude na fotografiách vyzerať bezchybne. Lesk zmizne, póry sa zmenšia, pleť bude vyzerať hladká a prípadné začervenanie bude jemnejšie,
- obkreslite pery ceruzkou na pery, naneste matný rúž a znovu obkreslite ceruzkou. Nepreháňajte to. Ponorte vatovú tyčinku do púdru a prejdite ňou pozdĺž línie pier aby ste zabránili rozpíjaniu rúžu,
- vyhnite sa výrobkom s leskom,
- nedávajte si robiť nový účes pred fotografovaním (možno budete potrebovať čas na zvyknutie si na nový styling, alebo budete chcieť aby Vám vlasy trošku podrástli),
- neskúšajte nový produkt na vlasy, tvár alebo telo pár dní pred fotografovaním. Môže sa u Vás vyskytnúť alergická reakcia, ktorá sa bude len ťažko riešiť retušovaním.
Samozrejme môžete sa priamo odovzdať do rúk profesionálneho vizážistu.
A čo doplnky?
Angličanky hovoria o tzv. KISS princípe = „Keep It Simple Stupid“. Čo v našich končinách znamená, že menej je niekedy viac. A pri doplnkoch na business fotografii to platí stopercentne.
A na záver: určite je dobré sa poradiť aj s partnerom alebo s priateľom/kou, čo Vás dobre pozná. Avšak ak Vám podľa Vás nejaká farba alebo štýl nesedí, tak vyberajte v skrini ďalej… 🙂